Jak powinno wyglądać wytyczenie granic działki pod ogrodzenie?

Aranżując przestrzeń na zewnątrz naszego domu, zwracamy uwagę na przykład na roślinność czy dodatki i akcesoria, które pomogą nam stworzyć tam niezwykły klimat. Podczas tego typu czynności warto zwrócić uwagę także na ogrodzenie. Rzecz jasna nie wystarczy jedynie zaprojektowania go. Planowanie ochrony naszej działki powinno się bowiem rozpocząć od wytyczenia jej granic, może nam to zaoszczędzić w późniejszym czasie wielu problemów i utrudnień, dlatego warto zająć się tym dostatecznie wcześniej. Jak powinno wyglądać wytyczenie granic działki pod ogrodzenie? Podpowiadamy w poniższym wpisie, czytaj go więc dalej!

Czy wytyczenie granic działki jest obowiązkowe?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – tak. Wytyczenie granic działki pod ogrodzenie jest formalnością konieczną zawsze, gdy nie ma na niej wyznaczonych wcześniej znaków granicznych. Znaki te mogą być również naruszone bądź ich lokalizacja może nie być znana czy budzić pewne wątpliwości.

Wytyczenie granic działki — czy warto to wykonać?

Z punktu widzenia przyszłościowego jak najbardziej. Czynności, które mają na celu wytyczenie granic działki pod ogrodzenie, mogą Ci pomóc w szczegółowym dowiedzeniu się, gdzie zaczyna się i kończy Twoja posesja. Taka wiedza jest niezwykle przydatna nie tylko z perspektywy projektowania ogrodzenia, ale i może zakończyć wszelkie spory sąsiedzkie dotyczące właśnie granic poszczególnych działek.

Zrób to jak najwcześniej!

Wiele osób odwleka zlecenie czynności związanych z wytyczeniem czy ustaleniem granic swojej działki. To błąd! Niewłaściwie określone punkty graniczne mogą być bowiem przyczyną przerwania prac budowlanych mających miejsce na Twojej posesji. Ustalenie granic działki warto więc przeprowadzać jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu czy przydomowej oczyszczalni ścieków, w ten sposób bardzo łatwo możesz zaoszczędzić sobie nie tylko kosztów związanych z zatrudnianiem kolejnych specjalistów, ale i (a może przede wszystkim!) nerwów i stresu.

Granice działki — jak je ustalić?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, warto zrobić to zaraz po zakupie wymarzonej działki. Właśnie w przypadku nowych działek ta kwestia rozwiązuje się niemalże sama. Wszystko przez obowiązek, jaki ma osoba sprzedająca Ci działkę. Jest ona bowiem zobowiązana do wytyczenia jej granic. Jeśli sprzedający dopełnił wszystkich potrzebnych formalności, na nowo zakupionej posesji bez większego problemu będziemy mogli odnaleźć geodezyjne punkty graniczne. W tej sytuacji warto jednak zachować zasadę ograniczonego zaufania — wcześniej wspomniane punkty mogą być przecież źle rozmieszone, przesunięte czy w jakiś sposób naruszone. Zalecamy więc skonsultowanie granic działki z sąsiadem, a w przypadku nieścisłości niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą, a dokładniej z geodetą.

Przejście do działania...

Załóżmy, że masz już wymarzoną działkę oraz wybudowany na niej dom. Pora na postawienie ogrodzenia! Aby ograniczyć sobie niepotrzebny stres i nerwy, a także koszty warto skorzystać z usług geodety. Jest on bowiem jedynym specjalistą, który może odpłatnie pomóc Ci w wytyczeniu granic działki pod ogrodzenie. Fachowo usługa ta nazywana jest w środowisku budowalnym określeniem „wznowienie granic działki”. Warto z niej skorzystać — poprawnie wykonane ogrodzenie w granicach Twojej posesji nie będzie przeszkadzać sąsiadowi. Zrobienie płotu na własną rękę to nie najlepszy pomysł — koszty związane z wypłaceniem zadośćuczynienia sąsiadowi czy rozbiórką ogrodzenia z pewnością będą wyższe niż profesjonalnie przeprowadzone wznowienie granic działki przez geodetę.

Koszty związane z usługami geodety

Procedury związane ze wznowieniem granic działki zazwyczaj trwają do około miesiąca — oczywiście zakładając, że prawnie granice te już istnieją. Proces ten nie jest jednak pozbawiony kosztów. Ile kosztuje geodeta? Niełatwo odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ każda sytuacja jest inna i obejmuje inne zakres obowiązków tego specjalisty. Koszty uzależnione są również od danej firmy geodezyjnej, uśredniając jednak kwoty za poszczególne czynności, czeka Cię wydatek rzędu 1000 złotych.